در حال انتقال به بانک ... processing...
در حال ثبت سفارش ... processing...

سلامت و زیبایی

فروشگاه و سوپر مارکت آنلاین میمذی ، قیمت ، کیفیت ، بازگشت و سلامت کالا

نکات مهم در طریقه و زمان صحیح استفاده از نخ دندان

29 آذر 1400 | 11:17 مجله و مقالات میمذی
نکات مهم در طریقه و زمان صحیح استفاده از نخ دندان

روش صحیح استفاده از نخ دندان

 

مقدمه ای بر چرایی استفاده از نخ دندان

 

مراقبت از دندان و لثه نه تنها موجب افزایش طول عمر میشود بلکه بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و حتی آلزایمر را کاهش میدهد. فضاهای خالی  بین دندانی به هیچ وجه با استفاده از مسواک تمیز نخواهند شد و شما تنها با استفاده از نخ دندان می توانید این سطوح و فضاها را تمیز کرده و باعث عدم پوسیدگی دندان ها در اثر ماندگاری این مواد اضافی بین دندان ها شوید و همچنین به سلامت لثه ها و دندان های خود کمک کنید.

نخ دندانها در اصل از نخ های چند رشته ‌ای از جنس نایلون یا گاهی تک‌ رشته‌ ای از جنس تفلون تشکیل می شوند که برای برداشتن پلاک دندانی و خارج کردن موادغذائی و اضافی باقی‌مانده در سطوح مجاور دندان‌ها (فاصله بین دندان‌ها) استفاده می شود. در این میان نحوه صحیح نخ دندان کشیدن بحث بسیار مهم در میان افراد جامعه می باشد که مورد توجه می باشد.

مسواک زدن به تنهایی جهت بهداشت دندان ها کافی نیست. نخ دندان کشیدن جز ملزومات بهداشت دهان و دندان ها می باشد برای اینکه فقط مسواک زدن نقاطی از دهان مانند فاصله بین دندان ها را پوشش نمی دهد.

متأسفانه افراد در خصوص طریقه صحیح استفاده از نخ دندان به طور كامل آگاهی ندارند و در اغلب موارد با بكارگیری شدید نخ دندان باعث جراحت لثه‌ها می‌شوند .

بهره‌ گیری مستمر از نخ دندان می‌تواند عامل بسیار مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان افراد باشد كه این امر باید از سنین پایین به كودكان آموزش داده شود.

آحاد جامعه به دلیل ناآگاهی از مزایای نخ دندان ، چندان از آن استفاده نمی‌كنند، لذا آغاز بیشتر پوسیدگی‌های دندان‌ها از داخل شیارها و ما بین دو دندان است .

دندانپزشک ها بر این عقیده هستند که مسواک زدن به تنهایی نمی تواند از دندان هایتان مراقبت کند پس بهتراست که همراه آن از نخ دندان هم استفاده نمایید.

 

 

روش صحیح استفاده از نخ دندان

 

متأسفانه افراد در خصوص طریقه صحیح استفاده از نخ دندان به طور كامل آگاهی ندارند و در اغلب موارد با بكارگیری شدید نخ دندان باعث جراحت لثه‌ها می‌شوند.

بهره‌ گیری مستمر از نخ دندان می ‌تواند عامل بسیار مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان افراد باشد.

این که فرد نخ دندان می‌ کشد کار بسیار پسندیده ‌ای و بهداشتی می باشد. اما برای تاثیر بیشتر و حذف موثر پلاک‌ ها از روی دندان‌ ها، باید روش صحیح استفاده از نخ دندان را دانست. از آنجا که هنگام استفاده از نخ دندان، انگشت خود را در دهانتان می‌کنید، باید قبل از تماس دست با نخ دندان، دست‌های خود را کامل شسته و ضدعفونی بهداشتی کرده باشید.

 

اصل اول و مهم دراستفاده صحیح از نخ دندان،  پیچاندن نخ دندان می باشد. برای کشیدن نخ دندان ابتدا حدود 30 تا 45 سانتی متر از نخ را دور انگشتان وسط دست بپیچانید سپس نخ را بین انگشت اشاره و شست به طوری بگیرید که حدود دو و نیم تا پنج سانتی متر نخ بین انگشتان برای کشیدن نخ بین دندان ها باشد. از انگشتان شست برای جابه جایی نخ در دندان های بالا استفاده نمایید.

 

اصل دوم در استفاده درست از نخ دندان هدایت و جابجایی نخ بین دندان ها می باشد برای انجام این کار حدود دو و نیم سانتی متر از نخ را بین انگشتان نگه داشته و نخ را با انگشت شست بین دندان های پایین جابه جا کنید.

 

حرکت دادن نخ دندان اصل سوم است. نخ را خیلی آرام به حالت زیگزاگی بین دندان ها حرکت دهید. دقت کنید که نخ را باشدت و فشار جابه جا نکنید. نخ را به آرامی دور دندان ها انداخته و تمیز کردن را شروع کنید.

 

بعد از استفاده از نخ دندان مسواك بزنيد. اين موثرترين روش براي جلوگيري از پوسيدگي دندانها و بيماري هاي لثه می باشد.

 

 

 

نحوه صیحح نخ دندان کشیدن

 

 

 

کی از نخ دندان استفاده کنیم؟

 

یکی از موارد مهم در بهداشت دهان و دندان استفاده درست از نخ دندان است. قبل از مسواک زدن بهتر است از نخ دندان استفاده کنید ، زیرا مسواک می تواند غذاها و جرم هایی را که به وسیله نخ دندان ، از دندان خارج شده است را از دهانتان پاک کند همچنین به دلیل تمیز شدن فاصله های دندانی ، فلوراید موجود در خمیر دندان به راحتی می تواند به همه قسمتها نفوذ کرده و آنها را پاکیزه کند.

در طول روز حداقل باید  یکبار مسواک زد و یکبار هم از نخ دندان استفاده نمود. نخ دندان کشیدن این امکان را می‌دهد مناطقی را که دسترسی به آنها با مسواک مشکل می‌باشد ،پاک کنید خصوصا بین دندان و زیر خط لثه که پلاک دندان در آنجا جمع می‌شود.

استفاده منظم از نخ دندان نه تنها باعث سلامت دندان ها می‎ شود ، بلکه به بهداشت دهان و دندان نیز کمک خواهد کرد. افرادی که هم از مسواک و هم از نخ دندان استفاده می کنند ، 38% کمتر از افرادی که تنها از مسواک برای مراقبت از دندان ها استفاده می کنند ، دچار خونریزی های لثه می شوند.

خونریزی لثه ، اولین مرحله از بروز بیماری های لثه است اما با این حال در صورت استفاده از نخ دندان می توان آن را درمان کرد.

استفاده از نخ دندان حتی 2 الی 3 بار در طول هفته نیز دارای مزایای بیشماری است.

میوه ها و تنقلاتی که معمولا در طول روز میل می ‎کنید، باعث افزایش بیماری های دهان و دندان و در نهایت پوسیدگی دندان ها خواهند شد . با این حال استفاده از نخ دندان بعد از مصرف این مواد، باعث جلوگیری از بروز این مشکلات می شود .

ممکن است مسواک زدن در اواسط روز کار دشواری به نظر بیاید، با این حال استفاده از نخ دندان در هر زمانی از روز راحت است و به ارتقا بهداشت دهان و دندان کمک زیادی خواهد کرد.

 

 

 

کشیدن مخ دندان

 

 

 

نخ دندان كشیدن برای كودك

 

 - تكه‌‌ ای نخ دندان به طول نیم متر جدا كنید.

 - یك انتهای نخ را دور انگشت وسط یك دست و تكه دراز را دور انگشت وسط دست دیگر بپیچد.

 - با كمك انگشت‌ های شست و سبابه نخ را بین ۲ دندان کودک ببرید و با حركت بالا پایین آهسته به سمت لثه بروید . مراقب باشید لثه‌ اش آسیب نبیند.

 - وقتی نخ به نزدیكی لثه رسید حركت افقی كوچكی بدهید و نخ را بالا بكشید.

 - حال نخ را كمی از تكه بلند تر نخ از انگشت یك دست باز كنید و بخش استفاده شده را دور انگشت دست دیگر بپیچید و این حركت را برای ۲ دندان دیگر انجام دهید.

 - دندان‌های تَهی را به هیچ وجه فراموش نكنید.

 

معایب استفاده از نخ دندان چیست؟

 

استفاده از نخ دندان با برخی معایب همراه است که در بخش زیر به آن اشاره می‌ کنیم:

1- ذنخ دندان باعث توزیع باکتری و ذرات مواد غذایی می‌ شود. هنگامی که شما از نخ دندان استفاده می‌ کنید و آن را بین دندان‌های خود به حرکت در می‌‌ آورید باکتری‌ها ی موجود درون دهان و ذرات مواد غذایی وارد حفره دهان می‌ شوند و سلامت دهان و دندان را به خطر می‌‌ اندازند.

2- استفاده از نخ دندان برای برخی از افراد دشوار است. در صورتی که دندان‌های شما به طور کامل به یکدیگر چسبیده اند استفاده از نخ دندان دشوار خواهد بود و ممکن است شما دچار خونریزی لثه و دندان شوید.

3- گاهی اوقات بیمار قادر به استفاده صحیح از نخ دندان نیست و نمی‌ تواند فاصله بین هر یک از دندان‌های خود و خط زیر لثه را تمیز کند. در این شرایط می‌توانید از نخ دندان قدیمی استفاده کنید و آن را به طور صحیح در زوایای مختلف به حرکت در بیاورید.


طراحی سایت تهران طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت