در حال انتقال به بانک ... processing...
در حال ثبت سفارش ... processing...

سلامت و زیبایی

فروشگاه و سوپر مارکت آنلاین میمذی ، قیمت ، کیفیت ، بازگشت و سلامت کالا

نحوه استفاده از انواع بیبی چک برای تست بارداری

20 تیر 1400 | 10:02 مجله و مقالات میمذی
نحوه استفاده از انواع بیبی چک برای تست بارداری

در این مقاله می خوانید

 

نحوه استفاده از انواع بیبی چک برای تست بارداری

انواع بیبی چک

روش استفاده از بی بی چک

تفسیر نتیجه بی بی چک

 

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که دنبال سریع ترین راه حل برای انجام تست بارداری باشید.ارزان ترین و در دسترس ترین روش برای تست بارداری استفاده از انواع بیبی چک برای تست می باشد. تست های بارداری ، میزان عصاره یا خون شما را از نظر وجود هورمونی با نام گنادوتروپین جفتی انسانی مورد بررسی قرار می دهد. بدن شما پس از اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم، این هورمون را می سازد.این اتفاق در اکثر مواقع حدود 6 روز پس از لقاح رخ می دهد. سطح گنادوتروپین به سرعت افزایش می یابد و هر 2 الی 3 روز دو برابر میشود.

بیبی چک وسیله‌ای است که با آغشته شدن به ادرار،  میزان هورمون اچ سی جی (گنادوتروپین) را اندازه میگیرد و تشخیص  باردار بودن شما را آسان می کند. در واقع بیبی چک میزان غلظت این هورمون را تشخیص داده و بر مبنای آن نتیجه را به شما اعلام می کند.شما می توانید با استفاده از آن وضعیت بارداری خود را با دقت نسبتا خوبی بررسی کنید. همچنین لازم است در صورت مثبت بودن بی بی چک حتما با آزمایش خون، نتیجه را تایید کنید.

بی بی چک قادر به نشان دادن بارداری خارج رحمی نیست. چون در این حالت هورمون ها از طریق خون وارد ادرار نمی شوند. در این زمینه باز هم آزمایش خون با حساسیت و دقت بیشتری عمل می کند.

بیبی چک نواری، بی بی چک قطره چکانی و بی بی چک مستقیم از انواع بی بی چک است.

 

 

 

طرز استفاده از انواع بیبی چک

 

 

 

دو نوع آزمایش اصلی بارداری ، آزمایش خون و آزمایش ادرار است. بیشترتست های خانگی برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل ادرار از یک نوک پین استفاده می کنند. این کیت های یک مرحله ای معمولاً مناسب ترین مورد استفاده هستند. یا نوار را به طور خلاصه در جریان ادرار نگه دارید یا آن را درون یک فنجان ادرار جمع آوری شده آغشته کنید.

 

روش استفاده از بی بی چک

 

تفاوتی ندارد که از کدام مدل استفاده می کنید. بهتر است ابتدا مقداری از ادرار را داخل لیوان یک بار مصرف بریزد. این مقدار تنها به اندازه ۱ سانتیمتر ارتفاع لیوان، کفایت می کند.

حالا پرکاربرترین نوع بی بی چک یعنی بی بی چک نواری را تا خط مشخص شده روی نوار، داخل ادرار کرده و بعد از ۳ ثانیه بیرون آورده و بگذارید به مدت ۳ الی ۵ دقیقه خارج از ظرف ادرار و به صورت افقی روی ظرف ادرار باقی بماند.

در صورتی که از مدل قطره چکانی استفاده می کنید بنا به دستور همراه بی بی چک، چند قطره از ادرار را با قطره چکان در حفره آن ریخته، و ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید. و برای مدل مستقیم نیز پس از آغشته شدن باید همین قدر صبر کنید. 

 

تفسیر نتیجه بی بی چک

 

اگر در کمتر از ۱ دقیقه دو خط قرمز رنگ را مشاهده کردید، یعنی باردار هستید.اما اگر این دو خط بین ۵ الی ۱۰ دقیقه ظاهر شدند مشکوک به بارداری هستید. و در نهایت ظهور این دو خط بعد از ده دقیقه ارزش خاصی ندارد و قابل نتیجه گیری نیست.

توجه کنید که شدت رنگ خط ها مهم نیست و تنها نشان دهنده طول زمان گذشته از شروع بارداری می تواند باشد. به این صورت که هر چقدر بیشتر از شروع بارداری گذشته باشد، خط ها پررنگ تر است. و در نهایت اگر خطی شکل نگرفت و یا خط لاین t (خط پایینی) مشخص شد. نتیجه بی اعتبار است.

همچنین از روی مقدار هورمون بارداری در ادرار باید گفت اگر هورمون HCGβ کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نیست. اگر هورمون HCGβ بیشتر از ۲۵ باشد فرد باردار است. و اگر هورمون بین ۱۰ تا ۲۵ باشد با قاطعیت نمی توان گفت شخص باردار است یا نه. در این صورت بهتر است تست دو الی سه روز بعد انجام شود.

 

 

طرز استفاده از بیبی چک

 

شرایط احتمال خطا در تست بی بی چک

 

1- در حالتی که ادرار شما رقیق است. بسیاری از آزمایشات نشان می دهد که شما آزمایش را صبح ، درست پس از بیدار شدن از خواب انجام می دهید. دلیل این است که ادرار شما معمولاً در این زمان متمرکز ترین است. اگر قبل از انجام آزمایش بیش از حد مایعات بنوشید، ممکن است نتیجه نادرست حاصل شود.

2- خیلی زود تست را انجام دهید. برای کاهش شانس نتیجه منفی کاذب ، بهتر است هفت روز پس از پایان دوره قاعدگی شما صبر نمایید

3- اگر شما تست را به اشتباه انجام دهید. مهم است که شما تست بارداری را در طی 15 دقیقه پس از جمع آوری نمونه ادرار انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که از دستورالعمل تست های بارداری نواری  پیروی می کنید که تجزیه و تحلیل نتایج چه مدت زمان می برد. اگر نتایج را خیلی زود بررسی کنید ، ممکن است نتیجه آزمایش منفی باشد. اگر آنها را خیلی دیر بررسی کنید ، نتیجه می تواند مثبت نادرست باشد.

اگر طی یک هفته پس از نتیجه منفی ، دوره پریودی شما شروع نشده است ، باید آزمایش بارداری دیگری انجام دهید.

 

بهترین زمان استفاده از بی بی چک

 

هرچند در هر ساعتی از شبانه روز می توانید تست بارداری بگیرید اما بهترین زمان استفاده از بیبی چک موقع ادرار اول صبح است. چون اگر باردار باشید، در طول شب هورمون جفت در مثانه جمع شده است و ادرار صبح می تواند بهتر از هر زمان دیگری بارداری شما را تایید کند. همچنین بهتر است یک هفته تا ده روز بعد از به تعویق افتادن پریودتان از بیبی چک استفاده کنید تا جواب معتبرتری از آن بگیرید.

 

 


طراحی سایت تهران طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت