در حال انتقال به بانک ... processing...
در حال ثبت سفارش ... processing...

غذا و دسر و نوشیدنی

فروشگاه و سوپر مارکت آنلاین میمذی ، قیمت ، کیفیت ، بازگشت و سلامت کالا

مقایسه نوشابه های کوکاکولا، فانتا و اسپرایت

03 تیر 1400 | 10:48 مجله و مقالات میمذی
مقایسه نوشابه های کوکاکولا، فانتا و اسپرایت

مقایسه نوشابه کوکاکولا و فانتا و اسپرایت

 

بدون شک پرطرفدارترین نوشابه یا نوشیدنی حال حاضر در ایران و جهان و البته از نوشیدنی‌های مضر ، نوشابه های گاز دار می باشند. با توجه به محبوب بودن نوشابه های گازدار باعث رشد تولیدات این نوشیدنی‌ها از یک سو و از سوی دیگر به افزایش تنوع آنها به ویژه در سال‌های اخیر منجر شده است. به صورتی که در حال حاضر تنها در بازار ایران چندین برند متنوع از نوشیدنی گازدار به غیر از دوغ و ماءالشعیر وجود دارد که زمزم، کوکا کولا، اسپرایت، فانتا،پپسی کانادا، میاندا، سون آپ، اشی مشی و… از معروف‌ترین برندهایی می باشند که  طرفداراران ویژه خود را دارند.

 شیرینی کمتر، گاز بیشتر یا کمتر و طعم و بوی بهتر و حتی رنگ و طراحی قوطی یا شیشه را در برخی از نوشیدنی ها از دلایل خاص طرفداران برندهای مختلف برای گرایش به این نوشیدنی ها هستند. البته در بسیاری از مواقع نیز سلطه شرکت پخش این نوشابه‌ها در بازار خود به خود باعث گرایش مصرف کنندگان به یک برند خاص خواهد شد.

برای نمونه در برخی از سوپری ها یا فروشگاه های اینترنتی صرفا کوکاکولا بفروش می‌رسد و خبری از پپسی یا فانتا یا برندهای دیگر نیست و در صورت سوال از فروشنده با این جواب روبرو می‌شوید که با پپسی یا فانتا کار نمی‌کنیم. در نتیجه شاید بسیاری از افرادی که به دنبال خرید نوشابه باشند صرفا یک گزینه برای انتخاب پیش رو داشته باشند.

ما در این مقاله سعی داریم مقایسه ای بین سه برند معروف نوشابه کوکا کولا و فاتتا و اسپرایت را داشته باشیم.

 

اسپرایت لیمویی

فصل تابستان یک نوشیدنی گازدار لیمویی می تواند خستگی روزمره را از تن برهاند. این نوشیدنی بسیار خوش طعم بوده و لذت یک نوشیدنی بسیار خوشمزه را می توان با آن حس کرد. اِسپرایت هم نام یک نوشابه غیر الکلی است که در سال ۱۹۶۱ در ایالات متحده برای رقابت با نوشابه سون‌آپ که آن زمان توسط شرکت پپسی کولا تولید می‌شد، به بازار عرضه شد. البته حالا این نوشیدنی توسط کوکاکولا تولید می‌شود.

در تبلیغات اولیه در مجلات این نوشابه، ترش مزه و نیرو بخش معرفی شد. هم اکنون این نوشابه در ایران توسط شرکت خوشگوار تولید می‌شود. جالب است بدانید که دلیل محبوبیت این نوشیدنی برای برخی از مصرف کنندگان بدون رنگ بودن آن می باشد.

طبق نظر سنجی ها بی رنگی این نوشابه گازدار دارای مزیت هایی است که  کاهش نگرانی بابت وجود حشره یا هر چیز دیگر در نوشابه یکی از این موارد است. بعضی هم گفتند که بی‌رنگ بودن اسپرایت این حس را تلقین می کند که اگر این نوشابه روی میز، لباس یا فرش بریزد کثیفی و لکه های حاصل از آن به راحتی پاک خواهد شد.

 

کوکا

 

 

کوکاکولا

در نظر سنجی انجام شده مشخص شد که کوکاکولا با لوگوی قرمز و نوستالژیکش مخاطبان بسیاری دارد. طبق نظرسنجی ها، آنهایی که کوکا کولا را دوست داشتند، شیرینی کمتر و گاز بیشتر کوکا را دلیل علاقه به آن اعلام کردند. پس همانطور که پیش‌بینی می‌شد عنوان پرطرفدارترین نوشابه ایران به کوکاکولا خواهد رسید. کوکاکولا در بیش از ۲۰۰ کشور در دنیا در بازار های جهانی فروخنه می شود. این نوشیدنی یکی از نمادهای فرهنگی ایالات متحده آمریکا به حساب می آید. شناخته شده‌ ترین نام تجاری در جهان و دومین واژه شناخته‌شده زبان انگلیسی در جهان کوکا کولا می باشد. ارزش این نام تجاری بیش از ۶۷ میلیارد دلار می باشد.

در بسیاری از کشورهای اروپایی کوکا کولا با نام ساده ‌تر Coke شناخته شده است و در خاورمیانه و ایران به اختصار آن ‌را کوکا می نامند. فرمول ساخت کوکاکولا برای نخستین بار در سال ۱۸۸۶ به صورت یک نوشیدنی، توسط جان پمبرتون داروساز آمریکایی و در شرکت مواد شیمیایی او ابداع شد. کتابدار او فرانک رابینسون انتخاب نام کوکاکولا را به او پیشنهاد داد و لوگوی دست ‌نویس  آنرا خطاطی کرد که تا به امروز به عنوان لوگوی این شرکت و این نوشیدنی پرآوازه مانده است. طبق گفته شرکت کوکاکولا، پمبرتون شربت اولیه این نوشیدنی معروف را تهیه کرد و بعد از ترکیب آن با آب گازدار، یک نوشیدنی جدید، خوشمزه و گوارا بوجود آمد. پمبرتون فرمول معروف کوکاکولا را در یک کتری برنجی سه پایه در حیاط خانه خود تهیه کرد.

پمبرتون کمتر از دو سال پس از اختراع این نوشیدنی درگذشت و اندکی قبل از مرگ، بیمار و بدهکار، حقوق فرمول را به تاجری به نام آسا کندلر فروخت. این کاندلر بود که شرکت کوکاکولا را تأسیس کرد و به دلیل تاکتیک‌های بازاریابی و تبلیغاتی تهاجمی و مهیج، این نوشیدنی را به پدیده‌ای تبدیل کرد که امروز وجود دارد و این باعث ثروت زیاد او شد.

 

نام کوکاکولا پیشنهادی بود که توسط فرانک رابینسون، دفتردار پمبرتون ارائه شد. از آنجا که دستور تهیه نوشابه از برگ کوکا و کافئین آن از دانه کولا گرفته شده، نام آن کوکاکولا گذاشته شد. با این حال، رابینسون، که به داشتن قلم بسیار عالی معروف بود، فکر کرد که استفاده از دو C برای نام این نوشابه در تبلیغات چشمگیر به نظر می‌رسد. به این ترتیب که Kola به Cola تبدیل شد و نام تجاری آن متولد شد. رابینسون همچنین اولین لوگوی کوکاکولای نوشتنی را خلق کرد.

این نوشابه ابتدا در ۸ مه ۱۸۸۶ در آتلانتا به مردم فروخته شد. هر روز حدود ۹ وعده نوشابه فروخته می‌شد. فروش آن سال اول در مجموع حدود ۵۰ دلار بود. سال اول تجارت چندان موفقیت آمیز نبود، زیرا تهیه این نوشیدنی بیش از ۷۰ دلار برای پمبرتون هزینه داشت و با ضرر همراه بود.

فرمول اصلی کوکاکولای پمبرتون، که در سال ۱۸۸۵ ثبت شد حاوی الکل بود و در ابتدا به عنوان نوشیدنی الکلی کوکا تولید شد. پیش از کوکاکولا، برندی به نام وین ماریانی برای اولین بار در فرانسه دهه ۱۸۶۰، نوشیدنی کوکای الکلی را تولید کرد. این نوشیدنی مخلوطی از کوکائین و الکل بود و ملکه ویکتوریا، توماس ادیسون و اولیس اس گرانت از جمله طرفداران آن بودند.

فرمول دقیق کوکاکولای امروزی در یک گاو صندوق قفل شده نگهداری می‌شود. فقط دو کارمند این شرکت فرمول دقیق را می‌دانند و اجازه ندارند با هم سفر کنند.

 

 

کوکا کولا

 

نوشابه فانتا

 

نوشابه فانت ببار در اولین بار درسال ۱۹۴۲ میلادی وارد بازار شد. خاستگاه فانتا به کشور آلمان در زمان جنگ جهانی دوم باز می‌گردد یعنی زمانی که شرکت کوکاکولای آلمان قادر نبود مواد اولیه مورد نیاز خود را برای تولید نوشابه وارد کند. در نتیجه مکس کیث مدیر شرکت کوکاکولا در زمان جنگ جهانی دوم، تصمیم گرفت یک محصول جدید به بازار آن کشور عرضه کند که مواد اولیه آن در آلمان موجود باشد. این مواد اولیه شامل آب پنیر و تفاله‌های میوه بود.

نام فانتا را یکی از فروشندگان آن شرکت به نام جونیپ انتخاب کرد.ایشان  در جواب درخواست کیث از کارمندانش برای نامگذاری این محصول جدید، بلافاصله نام فانتا را بر کشف کرد. طعم فانتای اولیه که به رنگ زرد بود و با توجه به شرایط جنگ و موجود نبودن بسیاری مواد اولیه، با فانتای پرتغالی امروز متفاوت بود. فانتا در آلمان به دلیل مزه میوه‌ای بسیار محبوب شد. اکنون این نوشیدنی که در بیش از ۱۸۰ کشور دنیا استفاده می شود و طرفداران بسیاری دارد. برزیل بزرگ‌ترین مصرف‌ کننده فانتا در دنیاست. فانتا در اروپا و آمریکای جنوبی هچنان پرطرفدارتر از آمریکا می باشد.

فانتا به خاطر تبلیغات شاد و موفقش در آمریکا شناخته شده‌است. تبلیغات فانتا توسط گروه فانتاناس انجام می‌گیرد که شامل گروهی از جوانان می باشد. هر کدام از این مدل‌های تبلیغاتی کار تبلیغ یک طعم را انجام می‌دهند. فانتا بیش از ۷۰ طعم مختلف در سراسر جهان دارد. برای نمونه در کشورهای رومانی، بلغارستان، مقدونیه، بوسنی و هرزگوین و برخی کشورهای دیگر فانتا با طعم انگور سیاه و در سوییس و هلند فانتا با طعم انگور فرنگی تولید می‌شود. بعضی مزه‌های مشابه دارای نام‌های مختلف در کشورهای مختلف هستند. نام این برند برای کشورهای اسکاندیناوی و بلژیک به Fanta Funky Orange تغییر نام یافت اما برای کشورهای دیگر همچنان همان نام باقی ماند. فرمول اصلی که در آلمان، اتریش و دیگر کشورها وجود دارد کاملا با نوشیدنی‌های فانتا که در آمریکا وجود دارد متفاوت است.

از نکات جالب درباره برند فانتا آن است که پاپ بندیکت شانزدهم از جمله طرفداران نوشابه‌های فانتا می باشد که روزانه سه تا چهار قوطی فانتا در برنامه خود استفاده می کند.

اگر در بین نوشابه‌های به اصطلاح مشکی رقابت اصلی بازار را بین کوکاکولا و پپسی بدانیم در بین نوشابه‌های زرد هم رقابت نزدیک میان میرندا و فانتا است. البته فانتا اکنون طعم‌های دیگری نیز در بازار ایران دارد. فانتا یک نام تجاری جهانی از شرکت کوکاکولا برای نوشابه‌های گازدار با طعم میوه‌ است. این نوشابه اولین بار در سال ۱۹۴۲ میلادی به بازار عرضه شد.

خاستگاه فانتا به کشور آلمان در زمان جنگ جهانی دوم باز می‌گردد؛ یعنی زمانی که نیروهای متفقین ممنوعیت تجارت با آن کشور را وضع کرده بودند و شرکت کوکاکولای آلمان قادر نبود تا مواد اولیه مورد نیاز خود را برای تولید نوشیدنی وارد کند.

در نتیجه مکس کیث مدیر شرکت کوکاکولای آلمان در زمان جنگ جهانی دوم، تصمیم گرفت یک محصول جدید به بازار آن کشور عرضه کند که مواد اولیه آن در آلمان موجود باشد. این مواد اولیه شامل آب پنیر و تفاله‌های میوه بود. انتخاب نام فانتا نیز نتیجه جرقه ذهنی یکی از فروشندگان آن شرکت به نام جو نیپ بود بدین ترتیب که وی در جواب درخواست کیث از کارمندانش برای نامگذاری این محصول جدید بلافاصله نام فانتا را بر زبان آورد.

فانتا بیش از ۷۰ طعم مختلف در سراسر جهان دارد. در نظر سنجی انجام شده در صفحه اینستاگرام فیدیلیو فانتا جایگاه پنجمین برند محبوب را به خود اختصاص داده است و تعداد کمی از شرکت کنندگان در نظر سنجی این نوشیدنی را به میرندا ترجیح دادند.


طراحی سایت تهران طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت