در حال انتقال به بانک ... processing...
در حال ثبت سفارش ... processing...

غذا و دسر و نوشیدنی

فروشگاه و سوپر مارکت آنلاین میمذی ، قیمت ، کیفیت ، بازگشت و سلامت کالا

مشخصات بهترین عسل ارگانیک و انواع عسل طبیعی

05 مهر 1399 | 09:13 مجله و مقالات میمذی
مشخصات بهترین عسل ارگانیک و انواع عسل طبیعی

در این مقاله می خوانید 

 

عسل طبیعی ( ارگانیک)

موم چیست

راه های تشخیص عسل

خواص عسل ارگانیک

انواع عسل

 

عسل طبیعی

 

عسل طبیعی مایع شیرینی است که زنبورعسل آن را از شهد گلها و اضافه کردن انواع آنزیم ها درست می کند.عسل در داخل حجره های کندو ذخیره می شود و روی آن بوسیله پولک های نازک مومی پوشانده می شود.غذای زنبور عسل گرده گل هاست و تمام مواد غذایی زنبور عسل مثل پروتئین ها،چربی ها و مواد معدنی و انواع ویتامین ها را دارد. گرده گل،عمر زنبور ها را زیاد می کند. گرده گل سلولهای جنسی نر گیاهان است.گرده گل خواص زیادی دارد از جمله : تقویت کننده سیستم ایمنی وعصبی، مفید برای نازایی و ناتواناییهای جنسی،تنظیم گردش خون،کاهش دهنده استرس،ضد افسردگی،مفید برای رشد کودکان،درمان پروستات،حفظ جوانی،درمان آلرژی،کنترل وزن،نیرو بخش،درمان یبوست،اشتها آور، درمان کننده کولیت و بیماری های روده.

 

 

عسل ارگانیک 1

 

 

موم چیست

 

غدد زیر شکم زنبور مایعی ترشح می کنند که به محض تماس با هوا منجمد می شود. زنبور از موم برای ذخیره عسل ، گرده و سلولهای پرورش نوزادان و پوشاندن دهانه سلولها استفاده می کند. موم غیر از مصرف زنبورداری در کارخانه های داروسازی و صنعتی (رنگرزی، ساختن کرمهای آرایشی و تولید شمع ) کاربرد دارد.

موم ماده ای است که دستگاه گوارش انسان قادر به تجزیه مولکولهای آن نیست،اما به سرعت به وسیله پوست جذب می شود.امروزه در ساخت وسایل بهداشتی آرایشی مانند کرم ها، ماسک های زیبایی و..از استفاده می شود.عسل طبیعی همراه با موم برای بیماری های سینوزیت،زکام،ناراحتی های تنفسی موثر است.جویدن موم دندان ها را سفید و لثه ها را محکم می کند.

راههای مختلفی برای تشخیص عسل طبیعی و خوب وجود دارد که بیشتر آنها درست نیست مثل: کش آمدن عسل ، آتش زدن عسل و.. ،این نشانه ها در عسل های غیر طبیعی نیز مشاهده شده است. از لحاظ علمی سه راه برای تشخیص عسلطبیعی و خوب وجود دارد:

 

1-سند عسل:

قدم اول در تشخیص عسل طبیعی و خوب باید آنرا از زنبورداری مطمئنی تهیه نمائید که تمام موارد بهداشتی و سنتی را برای تولید عسل خوب رعایت می کند.

2-آزمایش ساکارز عسل: ( قند غیر طبیعی )

مقدار ساکارز در شیرینیجات طبیعی بسیار کم است.استاندارد جهانی برای ساکارز در عسل طبیعی کمتر از 3 درصد است،یعنی عسلی که ساکارزش 3 درصد باشد طبیعی است.در کشور ما به خاطر خشکی آب و هوا و کمبود منابع طبیعی برای تغذیه زنبور و جایگزینی شکر بجای شهد گیاهان، 5درصد است. آزمایش ساکارز مهمترین آزمایش برای تشخیص عسل خوب است.البته آزمایش های دیگری نیز وجود دارد که در کشور ما چند آزمایشگاه معتبر و دقیق این آزمایشات  را انجام می دهند که در دسترس همگان نیست.

3- تشخیص کارشناسان باتجربه

افراد خبره، تجربه سال های زیادی را با استعدادی ذاتی در این رابطه همراه می کنند و توان تشخیص عسل طبیعی و خوب را از غیر طبیعی نوع آن را دارا هستند.

عسل طبیعی حتما رس می بیندد ( به اصطلاح شکرک میزند) اگر عسل پس از مدتی به شکل جامد درآمد و تغییر رنگ داد نشانه عسل خوب است،این فرایند بسته به نوع گل مورد از چند روز تا چند سال ممکن است طول بکشد. اما رس بستن عسل با شکرک زدن مواد شیرین غیر طبیعی تفاوت دارد:

اول: در حالت رس بستن عسل ازپایین تغییر شکل می دهد و شبیه روغن جامد می شود و مثل یک کوه شروع می شود و رشد می کند تا کل ظرف را بگیرد. تفاوت اساسی شکرک زدن این است که در محلول های آب و شکر آب تبخیر شده و شکر محلول متبلور می شود ( دوباره به شکل دانه های شکر می شود ) این حالت از رو انجام می شود و عمل شکرک از رو اتفاق می افتد.

دوم : در شکرک زدن اگر محلول را حرارت دهیم تبخیر بیشتر شده و شکرک بیشتر می شود ( باز هم از رو ) اما در رس بستن طبیعی اتفاق با حرارت دادن عسل طبیعی به حالت اول بر می کردد ( از حالت شبیه روغن جامد خارج شده و دوباره مایعی روان و یکدست می شود ). البته حرارت زیاد بسیای از خواص عسل طبیعی را از بین می برد و در اصطلاح عسل میمیرد.

 

از میان دهها خاصیت عسل طبیعی و خوب در طب جدید و قدیم به چند مورد از آن اشاره می کنیم:  

 

مغز و اعصاب: عسل طبیعی و خوب دارای آنتی اکسیدان طبیعی و دارای خواص درمانی است و قادر به جلوگیری از کاهش شناختی و زوال عقل می باشد. عسل طبیعی در جذب کلسیمبه بدن کمک می کند مغز به کلسیم نیاز دارد.

قلب و عروق: آنتی اکسیدان موجود در عسل طبیعی و خوب برای سلامت قلب و عروق مفید است. عسل به سلامت پوست کمک می کند و ضد پیری می  باشد.

دستگاه گوارش: عسل طبیعی و خوب دستگاه گوارش را پاکسازی می کند و ضد اسهال است. مفید برای عفونت های معده با هلیکوباکتری پیلوری و ضد ضخم معده و همچنین بادشکن است.داروی معالجه قولنج روده و مسمومیت های غذایی است و دستگاه گوارش را پاک می سازد.

کبد: عسل طبیعی دوست کبد و پادزهر است،و در بیماری های کبدی مصرف آن مفید می باشد. سکنجبینی که با عسل تهیه می شود شربتی عالی و صفرابر است.

کلیه و مثانه: عسل طبیعی و خوب سنگ کلیه و مثانه را از بین می برد ، و بهتر است برای این منظور آن را با کندر مصرف کرد.

دهان و دندان: عسل طبیعی با وجود شیرینی بالا، برای دندان و لثه مضر نیست،بلکه لثه ها را محکم و دندان ها را سفید می کند.

آنتی بیوتیک طبیعی: مهمترین خاصیت عسل  طبیعی و خوب،ضد میکروب بودن آن است.میکروب ها در معرض عسل نابود شده و از بین می روند. عسل طبیعی حاوی آنتی بیوتیک و آنزیم دیاستاز می باشد.

ضد سرماخوردگی و سرفه: عسل ضد آسم است.از عسل طبیعی در داروهای ضد سرفه به طور مستقیم و غیر مستقیم استفاده می شود. مزه مزه و غرغره شربت عسل برای درمان زخم های دهان و ورم گلو مفید می باشد.

کم خوابی: عسل طبیعی خواب آور است و خوردن چند قاشق عسل قبل از خواب به افرادی که به بیماری کم خوابی مبتلا هستند توصیه می شود.

 

 

عسل طبیعی 4

 

 

انواع عسل طبیعی

 

عسل جنگلی

این نوع عسل طبیعی از چند نوع گیاه وحشی که در مناطق خاصی می رویند به دست می آید و گاهی مزه آن متفاوت از سال پیش است،دلیل تغییر طعم عسل بخاطر تغییرات آب و هوایی و پوشش گیاهی َآن مناطق می باشد.

عسل مخلوط عسل های تجاری برای داشتن کیفیت بالا، رنگ ، طعم و سایر خصوصیات مورد نظر،چند نوع عسل را با هم مخلوط می کنند.

عسل تک گل

این نوع عسل  دارای طعم و رنگ مخصوص به خود می باشد ومحصول زنبورهایی است که دریک منطقه مشخص نگهداری و تغذیه شان از یک نوع گل بخصوص است.

 


طراحی سایت تهران طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت