در حال انتقال به بانک ... processing...
در حال ثبت سفارش ... processing...

ملزومات خانه و آشپزخانه

فروشگاه و سوپر مارکت آنلاین میمذی ، قیمت ، کیفیت ، بازگشت و سلامت کالا

ظروف یکبار مصرف زیست تجزیه پذیر

10 مهر 1399 | 10:09 مجله و مقالات میمذی
ظروف یکبار مصرف زیست تجزیه پذیر

در این مقاله می خوانید

 

ظروف یکبار مصرف زیست تجزیه پذیر

مضرات ظرف های یک‌بار پلاستیکی

تخریب محیط زیست توسط ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

مزایای تکنولوژی تولید محصولات ظروف یکبار مصرف گیاهی تجزیه پذیر

خصوصیات ظروف یکبار مصرف گیاهی

شرایط اول ظروف یکبار مصرف گیاهی تخریب پذیر

چگونگی تشخیص ظروف یکبار مصرف گیاهی زیست تخریب پذیر

 

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی یکی از دغدغه های دوستداران محیط زیست می باشد. این ظروف به واسطه ترکیبات پلاستیکی تجزیه ناپذیر، هرگز قابل تجزیه توسط چرخه طبیعت نمی باشند و تهدید بزرگی برای محیط زیست به شمار می آیند. متاسفانه استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی  در کشور ما  رایج شده و از حد استاندارد آن بیشتر می باشد. با توجه به مصرف روز افزون استفاده مردم دنیا از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و کلا پلاستیک های ساخته شده از مواد نفتی بعد از مدت کوتاهی کره زمین را یک پوسته پلاستیکی دربر می گیرد.

استفاده از پلاستیک تاثیرات کوتاه‌ مدت مثل سرطان و بلند مدت مثل تغییرات ژنی نسل انسان را به دنبال دارد. اما در مقابل، استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی نه تنها ضرری برای انسان و محیط زیست ندارد بلکه دارای فواید زیادی به همراه دارد. کار روی پلیمرهای گیاهی و ظروف یکبار مصرف گیاهی در جهان از سال ۱۹۷۰ و در زمان بحران نفت شروع شد. در آن زمان کشورهای پیشرفته به فکر استفاده از موادی برای بسته بندی بودند که وابسته به نفت و مشتقات آن نبوده و برای محیط زیست خطر آفرین نباشد. بنابراین پلیمرهای گیاهی ساخته شد، که  ترکیباتی مانند سیب‌زمینی، ذرت و گندم در آن استفاده شد. که عمده ترین و شاخص‌ترین مواد اولیه طبیعی در دنیا برای تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر و ظروف یکبار مصرف گیاهی هستند. پلی ساکارید ها و بخصوص انواع نشاسته ها از این دسته می باشند. با تغییر و اصلاح  پلیمر های هیدروکربنی که دارای خواص ضعیف پلیمری هستند می توان به ویژگی پلیمرهای نفتی دست پیدا کرد.

از لحاظ ظاهری ظروف یکبار مصرف گیاهی هم کاملا شبیه ظرف های پلاستیکی می باشند. ولی با این تفاوت که ظروف یکبار مصرف گیاهی کاملاً تجزیه شده و برای محیط زیست خطری ندارند. برای استفاده از این پلیمرها در صنعت بسته بندی که نیاز به مواد مقاوم محیط های آبی است, باید ماهیت هیدروفیل(آبدوست) به هیدروذوب (آب گریز) تبدیل شود. البته مواد تشکیل دهنده پلیمرهای گیاهی در مناطق مختلف دنیا بر اساس فراوانی و پوشش گیاهی آن مناطق متفاوت است. به طور مثال در اروپا از نشاسته سیب زمینی و در آمریکا از نشاسته ذرت و در استرالیا از نشاسته گندم در ساخت ظروف یکبار مصرف گیاهی و پلیمرها استفاده می شود.

نشاسته سیب زمینی از نظر پلیمری دارای بیشترین خاصیت می باشد. اما در ایران از نشاسته ذرت استفاده می شود. دلیل آن تولید زیاد ذرت می باشد. در ساخت ظروف یکبار مصرف گیاهی هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و تنوع ظروف یکبار مصرف گیاهی به اندازه ظرف های پلاستیکی است. پلیمرهای گیاهی هیچ محدودیتی در شکل گیری و قالب زنی ندارند.

 

 

ظروف یکار مصرف تجزیه پذیر 1

 

 

مضرات ظرف های یک‌بار پلاستیکی

 پلیمرهایی که در ظروف پلاستیکی وجود دارد از سنتز مواد اولیه به نام مونومر است. مونومرها مواد سمی هستند که برای سلامتی انسان مضر می باشند. این در حالیست که  پلیمرها و ظروف یکبار مصرف گیاهی  خطری برای سلامتی انسان نداشته و کاملا خنثی هستند. استفاده از ظروف پلاستیکی برای مواد غذایی گرم و داغ از نظر بهداشتی مناسب نمی باشد، چون ظروف پلاستیکی همیشه مقداری استایرن آزاد در ترکیبات خود دارند که فوق العاده سرطان زا می باشد. برخی از ظروف پلاستیکی برای استفاده از محصولات لبنی، روغن و سرکه می باشند. البته ابتدا به علامت اختصاری حک شده در کف ظروف دقت کنید و از ظروف پلی اتیلنی(PE) و پروپیلنی(PP ) که به رنگ سفید هستند، استفاده کنید و همینطور ظروف پلی استایرنی(GPPS)  که شفاف می باشد و برای نوشیدنی های سرد مناسب است.

 

تخریب محیط زیست توسط ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

تجزیه پلاستیک ۲۵۰ الی ۵۰۰ سال طول می کشد. پلاستیک های دفن شده از رشد ریشه های گیاهان جلوگیری می کند و باعث خفگی گیاه می شود. پلاستیک از نفت که منبع انرژی تجدید ناپذیر می باشد به دست می آید و مصرف بی رویه پلاستیک و ظروف پلاستیکی باعث اتلاف این منبع انرژی می گردد.

 

مزایای تکنولوژی تولید محصولات ظروف یکبار مصرف گیاهی تجزیه پذیر

 - تولید ظروف یکبار مصرف قابل تجزیه و بازیافت در طبیعت و دوست محیط زیست

- بهداشتی بودن ظروف یکبار مصرف گیاهی

- در دسترس بودن گیاه این تکنولوژی در داخل کشور (نشاسته ذرت ، نشاسته گندم و نشاسته سیب زمینی) با قیمت کم

- قیمت تمام شده محصول نسبت به سایر تکنولوژیها ارزانتر است

- امکان تولید و تنوع در طرح ها و رنگ های ظروف یکبار مصرف گیاهی

 -کاهش مصرف منابع طبیعی و انرژی های طبیعی مانند نفت

 

خصوصیات ظروف یکبار مصرف گیاهی

-ظروف یکبار مصرف گیاهی قابل استفاده در ماکروفر و مناسب برای غذاهای گرم و داغ می باشند.

-ظروف یکبار مصرف گیاهی از انعطاف پذیری زیادی برخوردارند و دارای انعطاف هستند.

 -بر خلاف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی تجزیه پذیر بوده و در خاک حداکثر بعد از ۶ ماه تجزیه می شوند و تجزیه آنها بدون آثار     تخریبی در محیط زیست است.

 

شرایط اول ظروف یکبار مصرف گیاهی تخریب پذیر

-دارا بودن تاییدیه ها و استانداردهای ملی

اطلاعاتی شامل زمان تجزیه ، مواد اولیه تشکیل دهنده و محیطی‌ که فرایند تجزیه در آن به وجود می آید.

به اصطلاحاتی مانند: سازگار با محیط زیست، سبز و دوستدار محیط زیست دقت کنید. این کلمات را نمی‌توان با استاندارد‌ها و تعاریف معین مورد بررسی کرد. واژه زیست تخریب پذیر بخصوص در مورد ظروف یکبار مصرف گیاهی به کار می رود.

 

برخی از محصولات توسط نور خورشید تجزیه میشوند و فقط هنگامی که در معرض نور خورشید باشند، تجزیه می گردند. برای مثال کیسه‌های پلی بگ، که امروزه بسیاری از مجلات توسط این کیسه ها به دست مشترکین می رسند. با این وجود نمی توان از اینکه این کیسه ها و این محصولات حتما در معرض نور خورشید قرار بگیرند، اطمینان پیدا کرد.

 

چگونگی تشخیص ظروف یکبار مصرف گیاهی زیست تخریب پذیر

- دارا بودن پروانه ساخت

- مطالعه دقیق علائم موجود در بسته بندی

- از مراکز معتبر فروش ظروف یکبار مصرف گیاهی، خرید کنید.


طراحی سایت تهران طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت