در حال انتقال به بانک ... processing...
در حال ثبت سفارش ... processing...

غذا و دسر و نوشیدنی

فروشگاه و سوپر مارکت آنلاین میمذی ، قیمت ، کیفیت ، بازگشت و سلامت کالا

طرز تهیه بیسکویت خانگی

09 بهمن 1399 | 10:38 مجله و مقالات میمذی
طرز تهیه بیسکویت خانگی

در این مقاله می خوانید

 

نکات مهم در پخت بیسکویت

بیسکویت

رسم خوردن بیسکویت با چای

اما آداب و اصولی که از آن حرف می‌زنیم چیست؟

مواد و مورد نیاز برای طرز تهیه بیسکویت خانگی

نکات

آیا می توان بیسکویت های خانگی را فریزر کرد؟

 

 مقدمه

یکی از مسایل خیلی مهم در پخت بیسکویت ها وفادار بودن به رسپی یعنی اگر رسپی به شما میگه کره، باید کره استفاده شود. اگر میگه شکر باید شکر استفاده بشه. اگر میگه آرد سفید، باید حتما آرد سفید استفاده بشه. باید دقیق اندازه گیری کنید و مطابق دستور جلو برید. تغییر در رسپی ها به هیچ عنوان مجاز نخواهد بود. اگر مواد رو جداگانه و اندازه گیری شده روی میز جلوی رومون بچینیم اون وقت هرگز وسط های پخت بیسکویت نمیگیم ای داد که وانیلش رو یادم رفت اضافه کنم.

سرد بودن خمیر قبل از پخت بیسکویت تقریبا یک نقطه مشترک برای اکثر بیسکویتهاست. یعنی اگر احساس میکنید خمیر به اندازه کافی سفت نیست بهتر اینه که دقایقی اون رو در فریزر قرار بدید تا از سرد بودنش اطمینان حاصل کنید و همیشه مطمئن باشید که بیسکویتها قبل از اینکه توی فر قرار داده بشن سرد سرد باشند.

 

 

بیسکویت خانگی

 

نکات مهم در پخت بیسکویت

دمای فر یکی از اصلی ترین علل برای پخت خوب و مناسب یک بیسکویت هست.اگر فر بیش از حد گرم باشه بیسکویت قبل از اینکه به خوبی بپزه ته اون میسوزه و اگر دمای فر به اندازه نیاز گرم نباشه بیسکویت قبل از اینکه بپزه سرمای خودش رو از دست میده و وا میره. همینطور که تاکید کردم بیسکویت باید کاملا سرد وارد فر داغ شود. اگر گرمای فر به اندازه نیاز نباشه مدت زمان زیادی طول میکشه تا بیسکویت بپزه و همین امر باعث میشه به مرور بیسکویت نرم شده و شکل ظاهری زیباش رو از دست بده و وا بره. جالبه نه؟! پس یکی از دلایلی که بیسکویتهای شما عالی نمیشن همین موضوع میتونه باشه.

کم یا زیاد بودن مقدار آرد در خمیر یک بیسکویت عامل دیگه ایه که علاوه بر طعم، در شکل ظاهری بیسکویت هم اثر گذار هست. به این ترتیب که اگر میزان آرد کمتر از حد مناسب باشه بیسکویتهای شما شکلشون رو از داده و توی فر وا رفته میشنود. و اگر میزان آرد بیش از حد مناسب باشه بیسکویتهای شما بافتی سفت و طعمی نا مطلوب خواهند داشت.

تست کردن دو بیسکویت قبل از قرار دادن بقیه بیسکویتها در فر کافیه بعد از اینکه خمیر بیسکویت رو آماده کردیم دو عدد بیسکویت رو با فاصله مناسب روی کاغذ روغنی توی سینی قرار بدیم. و با زمان و دمای داده شده در رسپی، بیسکویت رو بپزیم. اگر در این مدت زمان بیسکویتها به این خوبی پختند و ظاهری زیبا داشتند ما میتونیم بقیه بیسکویتها رو به همین ترتیب پخت کنیم.

 

بیسکویت

فاصله بیسکویتها یک موضوع مهمه اگر دو بیسکویت توی فر وا رفته و لبه هاشون به هم رسید نشون میده که فاصله بین بیسکویتها کافی نبوده است و باید بیسکویتها با فاصله بیشتری از هم قرار داده بشن. اگر بیسکویتها در فر وا رفتند یعنی باید اندکی آرد به خمیر اضافه شده و دو عدد بیسکویت دیگه برای تست توی فر قرار داده شود. زمان پخت رو به این ترتیب میشه به راحتی کنترل کرد یعنی اگر بیسکویتها بیش از حد پختند دفعه بعد زمان پخت رو کمتر در نظر میگیریم پس این شیوه تست دو بیسکویت قبل از پختن سایر بیسکویتها شیوه ایه که باعث میشه ما بیسکویتهایی بی نقص داشته باشیم.

جنس سینی یکی از مواردیه که باید مد نظر داشته باشیم. اگر قبل از اینکه بیسکویتها بپزند ته بیسکویتها میسوزه و دمای فر هم زیاد نیست اینبار ممکنه ایراد از سینی باشه  یعنی سینی فر بیش از اندازه نازکه و بهتر اینه که با یک سینی دیگه تعویض بشود. میزان شکر در یک بیسکویت بسیار مهمه. اگر بیش از حد زیاد باشه باعث میشه بیسکویت بعد از سرد شدن بیش از اندازه سفت شود و همینطور باعث وا رفتن بیسکویت در هنگام پخت میشه. اگر میزان شکر کمتر از حد باشه بیسکویت خیلی نرم بوده و تردی مناسب رو نخواهد داشت و همچنین رنگش طلایی نشده و خوشرنگ و زیبا نخواهد بود. بیکینگ پودر باعث میشه که بیسکویت پف کرده و سبک و ترد بشه . درسته که این موضوع باعث میشه بیسکویت درشت تر بشه و سایزش تغییر کنه اما نهایتا طعم بهتری خواهد داشت. جوش شیرین باعث تیره رنگ شدن بیسکویت میشود که در برخی از رسپیها دقیقا همون چیزیه که نیاز داریم پس حذفش از دستور باعث تغییر رنگ در بیسکویتها خواهد بود.

کره نرم یکی از نقاط مشترک در اکثر بیسکویتهاست. معمولا در رسپی یک بیسکویت از شما خواسته میشه از کره ای استفاده کنید که به دمای محیط رسیده باشد. این کره به خوبی با شکر مخلوط شده و یک کرم زیبا رو بوجود می اورد. همین کرم زیباست که باعث میشه شما نهایتا یک بیسکویت پوک و خوشمزه داشته باشید. اگر فراموش کردید کره رو از قبل از یخچال خارج کنید میتونید کره رو رنده کنید چون باعث میشه کره سریعتر نرم و آماده مصرف باشد.

ورز ندادن خمیر بیسکویت خیلی مهمه. اگر بیسکویت زیاد ورز داده بشه باعث ایجاد گلوتن در آرد میشه و همین گلوتن باعث میشه بیسکویت شما به قدری سفت بشه که اصطلاحا دندون شکن باشد.

عشق و علاقه و تمرین و دقت رمز موفقیته و با رعایت نکات و دقت در اندازه گیری میشه درست کردن بیسکویت رو تبدیل به یک سرگرمی مفرح تبدیل کرد. چه برای بزرگترها چه برای کوچکترها.

نتیجه اینکه به راحتی میتونیم بیسکویت‏هایی بی ‏نقص بپزیم.

 

 

بیسکویت خانگی 2

 

 

 

رسم خوردن بیسکویت با چای

آدم‌ها دو دسته هستند: آنها که بیسکویت را قبل از خوردن در چای فرو می‌کنند و آنها که خودشان را از این لذت محروم کرده‌اند و نه فقط آن را زشت و ناپسند می‌دانند، بلکه دیگران را نیز از این کار نهی می‌کنند. البته شواهدی در دست است که حتی دسته‌ی دوم نیز در هنگام تنهایی از خطوط قرمز خود عبور می‌کنند. شاهدان عینی بارها از مشاهده‌ی خرده‌های بیسکویت در باقی‌‌مانده‌ی چای، شیر، قهوه و حتی آبمیوه اعضای دسته‌ی دوم خبر دارند. بنابراین بهتر است گروه دوم را زیاد جدی نگیریم و از فروکردن بیسکویت در نوشیدنی خود لذت ببریم.

یکی از ملت‌هایی که حساسیت و علاقه‌ی خاصی به فرو کردن بیسکویت در نوشیدنی‌های خود دارند انگلیسی‌ها هستند. جالب است بدانید به گفته خودشان زدن بیسکویت در چای و شیر در کنار بازی کریکت و ایستادن در صف‌های طولانی، از تفریحات سالم مردم این کشور به حساب می‌آید. با این حال حتی در انگلستان هم عده‌ای مبادی آداب‌ پیدا می‌شوند که زدن بیسکویت در چای را تحقیر میکنند.

 

 

بیسکویت خانگی 3

 

 

اما آداب و اصولی که از آن حرف می‌زنیم چیست؟

- استفاده از نعلبکی یا پیش‌دستی

لذت بردن کامل از یک وعده غذایی یا میان‌وعده چیزی نیست که تنها از راه چشایی یا بویایی حاصل شود، بلکه تمام حواس پنج گانه بایستی درگیر شوند. لیوان و بیسکویت‌ها را حتما روی یک نعلبکی بزرگ یا پیش‌دستی مناسب با آرایش دلخواهتان بچینید. این کار علاوه بر تامین زیبایی بصری موجب نظافت و مانع پخش خرده‌های بیسکویت خواهد شد.

- انتخاب لیوان مناسب

بدیهی است که چای و بیسکویت را نمی‌توان در استکان کمر‌باریک سرو کرد. دهانه لیوانی که انتخاب می‌کنید، باید از عرض بیسکویت بزرگ‌تر باشد تا بیسکویت بدون نیاز به شکستن وارد آن شود. بیسکویت نشکسته، علاوه بر زیبایی و رعایت تمیزی نوشیدنی، زیر دندان شکسته می شود و حس لامسه را درگیر لذت خود میکند. عمق لیوان البته زیاد مهم نیست، زیرا قرار نیست تمام بیسکویت را یک باره در نوشیدنی‌ فرو کنید.

بهترین انتخاب ممکن ماگ‌هایی هستند که هم دهانه فراخی دارند و هم جداره کدر تا اگر احیانا خرده‌های بیسکویت وارد نوشیدنی شد، آن را نمایش نشود.

- انتخاب نوشیدنی مناسب

بهترین گزینه برای ذائقه ایرانی چای است. انگلیسی ها در این مواقع  توی چایشان شیر می ریزند که برای ذائقه ایرانی پیشنهاد نمی‌شود. در رتبه‌های بعد، شکلات داغ و شیر داغ هم گزینه‌های مناسبی هستند. اما قهوه پیشنهاد نمی‌شود. افرادی که سابقه زیادی در این امر دارند، قهوه را اکیدا منع کرده اند. ممکن است هر از چند گاهی، برندی مثل مک‌دونالد، ادعا کند قهوه جدیدش با بیسکویت سازگار است. اما این حرف ها را زیاد جدی نگیرید و بیسکویت‌هایتان را هدر ندهید. درضمن نوشیدنی‌تان هرچه باشد، مطمئن باشید که کاملا داغ است.

- انتخاب بیسکویت مناسب

بیسکویت را طبق سلیقه خودتان انتخاب کنید. اگر لیوانتان شیشه‌ یی است یا کلا دوست ندارید که بیسکویت در نوشیدنی باز شود، از انتخاب بیسکویت هایی که روکش شکلاتی دارند خودداری کنید. سعی کنید بیسکویتی که انتخاب می‌کنید زیاد سفت نباشد، به خصوص اگر تازه وارد هستید. خیساندن بیسکویت‌های سفت‌تر به مهارت و زمان بیشتری نیاز دارد.

- انتخاب همنشین مناسب

همنشین خود را با دقت انتخاب کنید. زیرا می‌تواند بر لذت و آرامش میان‌ وعده‌ شما بیافزاید یا آن را به کلی تباه کند. سعی کنید با کسی همنشین باشید که در زمینه چای و بیسکویت کهنه‌کار باشد و با شما لذت ببرد.

- طریقه مصرف

این کار نوعی مدیتیشن است. پس بهتر است ترتیب و موالات را در آن رعایت شود. ابتدا نیمی از بیسکویت را در نوشیدنی فرو‌کنید، بخیسانید و نوش جان کنید. سرانجام آخرین تکه مثلثی باقی مانده را از گوشه‌ای بگیرید و مانند مراحل قبل میل نمایید. قبل از تمام شدن بیسکویت‌ها لب به نوشیدنی نزنید.

- تعداد بیسکویت ها

با خوردن اولین بیسکویت حس مطبوعی به شما دست می دهد. با خوردن دومی این حس گسترش می‌یابد،  با سومی به اوج می‌رسد و با چهارمی دچار شرم و عذاب وجدان می‌شوید. پس مقدار بهینه همان سه تا عدد هست.

- زمان مصرف

مصرف این میان وعده در فاصله‌ای نزدیک به وعده‌های اصلی، اشتهای شما را دچار مشکل و برنامه غذایی‌تان را مختل می‌کند.  بازه‌های زمانی بین ۱۰:۳۰ و ۱۱:۳۰ صبح، ۳:۳۰ و ۴:۳۰ عصر و ۹:۳۰ الی ۱۱ شب، مناسب‌ترین بازه‌ها برای بیسکویت و نوشیدنی است

 

مواد مورد نیاز برای طرز تهیه بیسکویت خانگی

  آرد قنادی        ۳۵۰ گرم

  کره              ۱۵۰ گرم

  پودر قند         ۱۰۰ گرم

  تخم مرغ         ۱ عدد

  نمک و وانیل و اسانس دلخواه         دلخواه

 

آرد و پودر قند را الک کنید و همراه نمک و کره درون ظرف غذاساز ریخته و میکس کنید تا مواد بصورت خرده نان در بیاید.

اگر غذاساز ندارید با دست هم میتوانید این کار را انجام دهید.

حالا تخم مرغ و وانیل را هم اضافه کنید و هم بزنید.

مواد را درون کاسه ریخته و با مقدار کمی ورز دادن خمیر صاف و یکدستی که به دست نمیچسبد به دست می آید.

دقت کنید خمیر نباید زیاد ورز بخورد.

خمیر را داخل یک نایلن بگذارید و یک رب در یخچال قرار دهید.

حالا خمیر را بین دو لایه نایلن پهن کنید و قالب بزنید.

قطعه های قالب زده را داخل سینی فر بچینید و ۲۰ الی ۲۵ دقیقه در داخل فر با درجه ۱۷۵ درجه بگذارید.

کمی که بیسکویت ها تغییر رنگ دادند آن ها را از فر بیرون آورده و با توجه به سلیقه خودتان تزیین نمایید.

...

برای هر ۶ بیسکویت مواد زیر را استفاده کنید

فنجان آرد سلف رایزینگ چای خوری بکینگ پودر و نصف قاشق چای خوری نمک و یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین جایگزین کنید

یک چهارم فنجان کره

۳ قاشق سوپ خوری شیر

برای ۱۲ عدد بیسکویت مواد را دو برابر و برای ۱۸ تا مواد را سه برابر کنید

 

نکات

1- اگر بخواهید بیسکویت ها را بدون روغن صاف درست کنید، به جای آن از کره استفاده کنید

2- علاوه بر استفاده از بیسکویت ها به عنوان نان شام، این نان های ساده به عنوان پایه بیسکویت و یا در کنار پات پای مرغ عالی هستند.

3- قبل از اینکه آن ها رادرست کنید، می توانید کمی قند روی آن ها بریزید.

 

آیا می توان بیسکویت های خانگی را فریزر کرد؟

بله خمیر را مخلوط کنید، آن را به اندازه های مناسب تقسیم کنید و بیسکویت های پخته نشده را به صورت جداگانه بر روی یک سینی یا ورق پخت قرار دهید. در فریزر بگذارید تا یخ بزنند. به مدت یک ماه می توانید از آن ها استفاده کنید.

نحوه پخت

- دمای فر را روی ۴۵۰ درجه قرار دهید. کف سینی کاغذ شیرینی پزی یا ورق آلومینیوم پهن کنید.

- در یک ظرف آرد و کره را به خوبی مخلوط کنید. جوری که کاملا یک دست شوند.

- شیر را اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید تا نرم شود. اگر خمیر چسبندگی داشت یک قاشق دیگر شیر اضافه کنید.

- خمیر را روی یک سطح پهن کنید و ۲۰ ثانیه ورز بدهید. اگر خمیر چسبناک بود به آن آرد اضافه کنید.

- خمیر را به اندازه های یکسان تقسیم کنید.

به مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه آن ها را داخل فر قرار دهید تا روی آن ها طلایی شود.


طراحی سایت تهران طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت