در حال انتقال به بانک ... processing...

دانستنی های جذاب

فروشگاه و سوپر مارکت آنلاین میمذی ، قیمت ، کیفیت ، بازگشت و سلامت کالا

آشنایی با آبرنگ

03 مهر 1398 | 09:29 مجله و مقالات میمذی
آشنایی با آبرنگ

در این مقاله می خوانید

 

آبرنگ چیست

انواع آبرنگ

نقاشی با آبرنگ برای کودکان

چگونه با آبرنگ نقاشی بکشیم

تکنیکهای نقاشی با آبرنگ

 

 

معرفی آبرنگ

آبرنگ ماده ای  است که به شفافیت و سیال بودن شناخته شده است.  رنگ‌های موجود در آبرنگ از رنگدانه‌های طبیعی مانند خاک رس و کانی‌ها استخراج می شوند و یا از رنگدانه‌های ترکیبی به دست می‌آیند و نهایتا با ماده‌ای چسبی که حلال در آب است به هم فشرده می‌شوند. اگر می‌خواهید در رنگ‌آمیزی‌تان سایه‌روشن‌های متنوعی داشته باشید، یکی از این وسایل، آبرنگ و گواش است که برای این منظور می توانید از آن  استفاده کنید اما کار کردن با آن‌ها برای تازه‌ واردها آسان نیست. آبرنگ یکی از هیجان انگیزترین تکنینکهای نقاشی هست چون رنگ به میل خودش حرکت میکنه که این نوع نقاشی چالش طلب هست چون برخلاف میل شما حرکت میکنه و بسیار لذت بخش است.

 

 

آبرنگ 1

 

 

 

 

انواع آبرنگ

 

همانند همه رنگ‌ها، آبرنگ‌ها در طبقه بندی مبتدی و حرفه‌ای وجود دارند. آبرنگ‌های حرفه‌ای دارای غلظت رنگدانه‌ و درجه ثبات بالاتری هستند. در آبرنگ‌های مبتدی از رنگدانه‌های ارزا‌ن‌تر و فیلر بیشتری استفاده می شود. این آبرنگ‌ها ثبات و شدت کمتری دارند و معمولا رنگ آنها رضایت بخش نیست.

آبرنگ‌ها به‌طور کلی در دو دستهٔ اصلی قرار می‌گیرند:

 آبرنگ‌های شفاف که در جعبه‌های گوناگون به صورت قرص‌های یک اندازه یا بلوک و مانند آن به بازار عرضه می‌شوند.

گواش یا آبرنگ پوششی و مات که در حقیقت همان رنگ‌های جسمی در نقاشی سنتی و مینیاتور است.

آبرنگ سن پترزبورگ از نمونه های آبرنگ حرفه ای 24 تایی می باشد که در فروشگاه میمذی عرضه شده است. 

 

نقاشی با آبرنگ برای مبتدی ها

 

 نقاشی با آبرنگ نیز همچون نقاشی با مداد رنگی و گواش از جمله نقاشی های پرطرفدار است . آموزش نقاشی با آبرنگ یکی از آموزش های زیبا و جالب در زمینه نقاشی می باشد که با یادگیری آن می توان نقاشی های زیبایی با موضوعات مختلف خلق کرد. برای شروع این نقاشی وسایل مورد نیاز را که شامل : آبرنگ ، قلم مو ، کاغذ مخصوص نقاشی با آبرنگ ، یک ظرف آب، تخته شاسی و یک تکه کاغذ برای تست رنگ ها نیاز می باشد.

نقاشی منظره ای از طبیعت: ابتدا برگه سفید نقاشی را بر روی تخته شاسی ثابت نمایید و کار خود را شروع کنید. توجه داشته باشید که برای اینگونه نقاشی ها، باید از بالای صفحه شروع کنید. قلم مو متوسط را به رنگ آبی آغشته نموده و تیرگی آن را روی تکه کاغذی بگیرید.در ادامه حدود استفاده را تعیین نمایید و بعد از آن شروع به کشیدن ابرهای آسمان با جلوه ای زیبا کنید.

برای کشیدن چمن از رنگ زرد و سبز و ترکیب های مختلف این دو رنگ استفاده کنید. توجه داشته باشید که در اینگونه نقاشی ها، توانایی ترکیب رنگ ها از اهمیت بالایی دارد.

حا با سبز پر رنگ خط زمین را مشخص می کنیم. توجه کنید که قبل از این کار باید تیرگی رنگ را با استفاده از یک تکه کاغذ گرفته باشید.از ترکیب روشن تر رنگ سبز و زرد برای کشیدن سبزه زار استفاده کنید.

برای کشیدن تنه درختان و شاخه های آنها از قلم مو ظریف و باریک و رنگ قهوه ایی استفاده کنید. نقاشی درخت یکی از نقاشی های زیبا می باشد که یادگیری آن در کشیدن اغلب نقاشی ها کاربرد فراوان دارد. برای کشیدن برگهای درخت، رنگ برگ هایی در مناطق دورتر باید از رنگ های کم رنگ تر استفاده نمایید.

در این مرحله از نحوه نقاشی با آبرنگ با استفاده از قلم مو کوچک و رنگ قهوه ایی سایه هایی را بر روی تنه درخت و شاخه ها ایجاد نمایید.حال به ایجاد سایه روشن های مختلف بر روی برگ های درخت بپردازید. این کار جلوه بیشتری به درختان می بخشد و باعث می شود درختان شما واقعی تر به نظر برسند.

در آخرین مرحله از نقاشی با آبرنگ سعی کنید سایه روشن های متعادلی بر روی زمین و سطوح مختلف نقاشی ایجاد کنید. بعد از ایجاد این سایه ها متوجه خواهید شد که نقاشی شما زیباتر و در عین حال به واقعیت نزدیک تر میشود. آموزش ما به اتمام رسید. این نکته را فراموش نکنید که از آبرنگ می توانید برای نقاشی روی دیوار و ظروف مختلف چوبی و سفال نیز استفاده نمود.

 

 

 

 

 

چگونه با آبرنگ نقاشی بکشیم

نکات مهم در نقاشی با آبرنگ

 

شما در نقاشی با آبرنگ شدت رنگ را خودتان می‌سازید و برای این کار لایه به لایه باید کار انجام دهید تا به اثر مطلوب خود برسید. ممکن است زمان زیادی برای این کار نیاز باشد، اما از نتیجه رضایت خواهید داشت.

همیشه قلم‌موهایی متفاوت با سایز مورد نیاز خود تهیه کنید. به خصوص سایزهای کوچک برای جزییات ریزی که در نقاشی با آن مواجه می‌شوید بسیار مهم می باشند.

یکی از مهم‌ترین وسایلی که هنگام کار با آبرنگ باید همیشه در جعبه وسایل خود داشته باشید، حوله کاغذی است. حوله کاغذی نقش یک پاک‌کن بسیار عالی را برای آبرنگ دارد. از حوله می‌توانید برای افزودن تدریجی لایه‌های جزییات استفاده کنید.

اگر مطمئن نیستید چه برندی را انتخاب کنید با پالت‌های کوچک شروع کنید. شما می‌توانید بسیاری از رنگ‌های مورد نیازتان را با ترکیب رنگ‌ها بدست آورید. برندهای مختلف را امتحان کنید و در نهایت تصمیم بگیرید کدام را ترجیح می‌دهید.

شما می‌توانید تیرگی و شدت رنگ در نقاشی را با میزان آبی که اضافه می‌کنید کنترل کنید. راه‌های بسیاری برای نقاشی با آبرنگ وجود دارد و شما با تجربه کردن این راه‌ها متوجه می‌شوید کدام یک راهی است که شما را به نتیجه ای که می‌خواهید می‌رساند.

یک راه خوب برای نفوذ رنگ‌ها در هم استفاده از Blooming است. مقدار کافی آب با رنگ مخلوط کنید و روی کاغذ قرار دهید. در حالی که قلم موی شما هنوز خیس است، رنگ دیگری با همان میزان آب اضافه کنید. شما می‌توانید رنگ‌ها را به هر سمتی که می‌خواهید بکشانید. اجازه دهید این قسمت خشک شود و متوجه خواهید شد رگه‌های ظریفی از نفوذ رنگ‌ها در هم رخ داده است. پس از مدتی تجربه متوجه خواهید شد کار کردن روی کاغذ زبرتر و ضخیم تر در کار با آبرنگ مزایای خاص خود را دارد. یکی از مزایای بسیار شاخص آن این است که شما مجبور نیستید برای بدست آوردن بافت مناسب تلاش زیادی کنید.  در نقاشی یکی از عناصر مهم طراحی اجسام و مواد با بافت مخصوص به خودشان است. شما باید از سایه روشن به اندازه تکنیک خشک و تر استفاده کنید.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند تا حد زیادی پویایی به نقاشی شما اضافه کند این است که از پاشیدن آبرنگ روی نقاشی بهره بگیرید. این روش به شما کمک می‌کند حالت‌هایی مانند پخش شدن آب یا ذرات گرد و غبار معلق را به تصویر بکشید .قلم‌موی خود را بین شست و انگشت میانی خود نگه دارید. از انگشت اشاره خود استفاده کنید و موهای قلم‌مو را به عقب بکشید و اجازه دهید به جلو پرتاب شوند. نتیجه حاصل از این روش تا حدودی تصادفی اما عموما جالب است. پیشنهاد می‌کنیم حتما این روش را امتحان کنید.

 

 

 

 

 

 

تکنیکهای خاص نقاشی با آبرنگ

تکنیک خراشیدن کاغذ

از تکنیک های محبوب آبرنگ خراشیدن سطح است. زمانی که کاغذ آبرنگ مرطوب است به راحتی می توان سطح آن را با یک شیء نوک تیز خراش داد. خراشیدن کاغذ باعث پاره شدن سطح نرم آن می شود. قسمت پاره شده آبرنگ را زودتر از قسمت های سالم کاغذ جذب می کند و در نتیجه رنگ دانه های بیشتری در این قسمت جمع خواهد شد و بعد از خشک شدن قسمت آسیب دیده تیره تر خواهد شد. برای خراشیدن کاغذ، از هر شیء نوک تیزی مثلا انتهای دسته قلم مو،سوزن، نوک کاردک نقاشی و یا حتی ناخن می توان استفاده کرد.

 

تکنیک برداشتن رنگ

اغلب رنگ های آبرنگ پس از خشک شدن قابل حل و برداشتن از روی کاغذ باقی می مانند. شما می توانید رنگ خیس یا خشک شده را بردارید. اگر رنگ برروی کاغذ خیس بود می توانید از قلموی مرطوب تمیز برای پا کردن قسمتهایی که می خواهید استفاده کنید. مطابق با شکلی که می خواهید روشنتر شود با استفاده از قلمو خط، نقطه،یا هر شکلی که می خواهیداستفاده کنید. اگر رنگ خشک شده بود قسمت مورد نظر را با قلم موی مرطوب خیس کرده و رنگ را با دستمال حوله ای یا کاغذی بر می دارید.

 

روش خیس در خیس آبرنگ

ما در این روش هیچ نداریم پس باید اجازه دهید رنگها چرخش خود را داشته باشند. با یک قلمو بزرگ کل کار را با آب خیس می کنیم و می گذاریم کمی آب جذب کاغذ شود و بعد رنگ می گذاریم. در این روش هم می توان رنگ مورد نظر را در پالت ساخت و هم می توان مستقیم بر روی کاغذ ولی بهتر است در پالت رنگ ها مخلوط شوند. تکنیک خیس در خیس فرآیند به کارگیری رنگ بر روی کاغذ خیس می باشد و یکی از تکنیک های عالی برای خلق پس زمینه های محو با جزئیات اندک است. اغلب نقاشان این روش  را مهم ترین روش آبرنگ می دانند به این دلیل که هیچ چیز را نمی توان کپی کرد و رنگها و آب راه خودشان را می روند.

 

روش رنگ زدن یکنواخت

در این روش رنگ آمیزی به صورت یک دست انجام می شود .به این صورت که قلم به طور کامل از رنگ پر است وسعی میکنیم تمام سطح به یک مقدار رنگ را جذب کند و یکنواخت شود. کلید این روش در کنترل مایع است. یک رنگ یکنواخت عالی زمانی  بدست می آید که هیچ ناحیه تاریکتر یا روشنتری وجود نداشته باشد.

 

تکنیک رنگ زدن مدرج در آبرنگ

رنگ آمیزی در این روش از یه نوع درجه بندی رنگ بدست می آید که در ابتدا با قلمو رنگ برداشته میشود و در هر مرحله میزان آب بیشتری به قلمو اضافه می شود به این معنی که از رنگ تیره تر به روشن تر حرکت کنیم یا بالعکس این روش معمولا در رنگ آمیزی آسمان از ناحیه روشنتر از خط افق استفاده می شود.در این روش نیز میتوان از یک رنگ شروع و به رنگ دیگری نیز برسیم.

 

روش آبرنگ با نمک

آبرنگ تماما درباره ی بافت ولایه هاست. نمک می تواند یک بافت جالبی با یک تلاش اندک به وجود آورد. پاشیدن کمی نمک بر روی رنگ مرطوب نقاط گل مانند و نامنظم زیبا و ظریفی را به وجود می آورد . هر یک از کریستال های نمک رنگ را از خود دور کرده و فضای روشن تری را در زیرشان به وجود می آورند.

 

تکنیک خشک در خشک در آبرنگ

در این روش قلم با رنگ غلیظ روی کاغذ خشک قرار می گیرد. رنگ کاملا تیز و رنگ کاملا پر رنگ است. اگر رنگ خیلی غلیظ باشد بعضی از قسمت های کاغذ ممکن است رنگ نگیرد . این روش برای جاهایی که ظرافت لازم است و جاهایی که نیاز به پخش شدن رنگ نیست استفاده می شود.

 

استفاده از الکل در آبرنگ

الکل بعد از ریختن و پاشیده شدن بر روی کاغذ خیس،آب را دفع کرده ، رنگ را پس می زند و اشکال دایره ای شکل و نامنظم زیبا و سفیدی را به وجود می آورد . اسپری کردن الکل همان تاثیر را دارد اما بافت به وجود آمده ظریف تر خواهد بود . هم چنین میتوان با استفاده از اشکال مختلف مثل سر نی و استفاده از الکل شکلهای متفاوتی را به وجود آورد. زمان جادویی برای اجرای این تکنیک وقتی است که کاغذ هنوز خیس اما درخشش رنگ در حال از بین رفتن می باشد.

 

تکنیک مشما در آبرنگ

تکنیک مشمای مچاله بافت های فوق العاده ای را برای کوه و صخره به وجود می آورد. یک کاغذ آبرنگ بردارید آن را با آب تمیز خیس کنید و با رنگ‌های دلخواه و برس مناسب، طرح مورد نظر خود را روی آن بکشید. پلاستیک مثلا یک تکه کیسه فریزر را در ابعاد مناسب ببرید، در دست خود آن را مچاله کنید، قبل از اینکه رنگ خشک شود، پلاستیک را روی آن قرار دهید. استفاده از این روش جالب ترین و بهترین راه برای ایجاد بافت در شکل های  مسطح ، یخ و آب می باشد.

 

روش خشک در خیس

روش خشک در خیس به رنگ غلیظ (قلم موی نسبتا خشک) در کاغذ خیس گفته می شود. در این روش رنگها پر رنگ تر هستند و با توجه به میزان خیس بودن کاغذ میزان محو شدن رنگها متفاوت است.

 

روش خیس در خشک

روش خیس در خشک به رنگ غلیظ روی کاغذ خشک گفته می شود. رنگها به علت خشک بودن کاغذ دارای لبه های تیزی هستند ولی به علت رقیق بودن رنگ کمرنگ هستند.

 

تکنیک مهر در آبرنگ

با استفاده از وسایل مختلف با شکلهای مختلف می توانید مهرهایی برای خلق نقاشی های زیبا استفاده کنید. می توان مهرهایی از جنس سیب زمینی، چوب، فوم و غیره درست کنید و برای این روش استفاده کنید.

 

روش نوارچسب در آبرنگ

در این تکنیک کافی‌ است چسب را روی قسمت مورد نظر چسبانده و شروع به رنگ آمیزی کنید.دقت کنید از چسبی استفاده کنید که پس از برداشتن اثری از آن روی کاغذ نماند.

 

منابع

www.saat24.news

arga-mag.com


طراحی سایت تهران طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت